Висновки — Діяльність ОУН на території Черкащини
Підсумовуючи, хочу зробити два висновки, з огляду на завдання поставлені до моєї роботи.
Спираючись на історичні документи (постанови надзвичайних зборів ОУН) та статистику розповсюдження боївок на території країни, я виношу гіпотезу про першочерговий вплив на успішну експансію ідей українських націоналістів саме через ідеологічні зміни в організації. Адже тепер прихильники ОУН мали змогу оперувати не лише абстрактним поняттям «патріотизму», проте бачили перед собою чіткі причини своєї діяльності та мету – кінцевий результат, як українську державу із міцною політичною та економічною системою (пряме народовладдя та соціальна справедливість). Саме органічне поєднання правих та лівих політичних ідей, стирання цих меж при оперуванні терміном «націоналізм» дало змогу вибити ідеологічний ґрунт з-під ніг як більшовиків, так і німецьких окупантів. Фактично на меті стояла ідея, котра так і лишилась у мріях українців ще в далекому 1917 році – побудова національної держави на засадах безкласового суспільства, зберігаючи мирне співіснування з сусідніми народами, або внутрішніми етнічними групами.
Діяльність золотоніських ОУНівців з історичної та політичної точки зору вважаю незадовільною та такою, котра ніяк на вплинула на всеукраїнське підпілля. Як випливає з фактів, члени козацької сотні були людьми ідеологічно непідкованими (лише одна людина мала контакти з ОУН – це засновник Буткевич), в певній мірі виступали в ролі колаборантів (Золотоніська козацька сотня стояла на службі в окупаційної адміністрації) та були зовсім не готовими до радикальної боротьби, котра точилася на всій території країни (відсутність протесту на репресії та на заслання до регулярної німецької армії).
Золотоніське підпілля – це структурна одиниця німецької місцевої влади, серед членів якої в певній мірі були поширені ідеї Організації Українських Націоналістів, котрі, нажаль, так і не знайшли свого втілення і діяльність та боротьбу.
Список використаних джерел
- Вєтров Олександр, «Таємниця Холодного Яру. Невідома війна: національний рух опору у 1940 – 1950 рр.» – Черкаси, «Вертикаль», 2009.
- Волошенко Іван, Про результати досліджень подій Великої Вітчизняної війни краєзнавців Монастирищенського району// Черкащина в контексті історії України. — Черкаси, «Ваш Дім», 2005.
- Гребенюк Григорій, «Спогади українця. З життя і подій в Україні та поза нею очима очевидця й учасника від року 1925-го» – Львів, «Каменяр», 2009.
- Дерейко Іван, «Місцеві формування німецької армії та поліції у Райхскомісаріаті «Україна» (1941-1944 роки)». — Київ, Інститут історії України НАНУ, 2012.
- Дяків Осип, «Наше становище [ставлення] до російського народу». – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.istpravda.com.ua
- Климончук Оксана, «Архівні дані: на Донбасі ОУН боролася за Україну до середини 50-х» – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.unian.ua/
- Літопис Української Повстанської Армії : документи / упор. Т. Гунчак. – Торонто, 1983
- Паїк Володимир, «Україна в минулому і сьогодні (Історичні й географічні карти)». –Львів, 1999
- Полтава Петро, «Хто такі бандерівці та за що вони борються». – Дрогобич, «Відродження», 1994
- Постанови IІ Великого Збору Організації Українських Націоналістів. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://bandera.lviv.ua/
- Приліпко Марія, «Чорнобаївщина. Велична історія рідного краю. Від найдавніших часів до сьогодення». – Черкаси, 2008.
- Програмні постанови Третього Великого Збору ОУН (С.Бандери) . – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://bandera.lviv.ua/
- «Реабілітовані історією. Черкаська область». – Київ-Черкаси, «Тясмин», 2006.
- Стахів Євген, «Еволюція засад ОУН». – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://postup.brama.com/
- Українська Головна визвольна Рада. Літопис УПА – Львів, 1992.
- Чорномаз Богдан, «Діяльність національно-патріотичного підпілля на Уманьщині у 1941 – 1945-х роках. Монографія». – Умань, 2002.
- Чос Володимир, «Тарасове поле Правди» – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.kipiani.org.
- Шанковський Лев, «Похідні групи ОУН». – Мюнхен, «Український самостійник», 1958