Місце видовища – історія Золотоніського повітового театру

У стародавній Греції мистецтво було  у великій пошані. Його  різними видами «опікувались» Талія, Мельпомена, Терпсіхора та інші музи. Театр – улюблене місце відпочинку  любителів сценічного мистецтва, де актори перевтілюються в королів і жебраків, птахів  і диво-звірів… Є знані на увесь світ театри, в яких грають   актори зі світовим ім’ям за досить високі гонорари.  Поряд функціонують  аматорські, справді народні театри де актори-любителі грають за  чисто символічну платню. І найкращою винагородою для них  є  щире – «Браво!!!».

Наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття  в культурному середовищі  спостерігається процес швидкого розвитку аматорського театру. Не стала винятком і Золотоноша. У 1897 році у  місті створено перший аматорський театр. Через тринадцять років, у 1910 в  Золотоноші звели один із перших на Лівобережжі стаціонарний театр на 500 місць. Споруджений був коштом місцевих меценатів Маринича та Яковенка. Побудований за проектом відомого в місті архітектора, техніка Золотоніського земства Африкана Петровича Балавенського, який також був відомим театралом.

-0mgM7_MCRA

Базарна площа (нині – Меморіальний парк), на задньому плані – процес будівництва театру

У  Золотоніському театрі побували з гастролями справжні зірки, корифеї українського класичного театру: Марія Заньковецька, Петро Саксаганський, Борис Романицький. Містяни і гості насолоджувались виступом хорової капели Миколи Лисенка. У 20-х роках ХХ століття театральна студія славилась на всю Шевченківську округу. Зірками сцени були А. Балавенський, А. Любарська, Г. Дробницький… Режисером і  керівником гуртка був В. Война. У своїх спогадах Саксаганський писав, що: «До Золотоноші загалом було їхати небезпечно, бо там існував дуже міцний аматорський колектив. Він ніколи не поступався перед професійним, а іноді навіть грав краще».

Золотоніський театр у 1910 році

Із 1916 року до аматорського гуртка вступила Наталія Ужвій. Про цю зірку українського театру, жінку нелегкої долі, красуню з проникливим поглядом ясних очей розповім трохи докладніше. Народилась Наталія Михайлівна 8 вересня 1898 року в містечку Любомль, що на Волині. В багатодітній родині  Ужвіїв до 1912 року було вже восьмеро дітей.  З початком Першої світової війни родина переїздить на Полтавщину, у Золотоношу. Молода вчителька Наталія працювала в селі Михайлівка (нині – Драбівський район), викладала в чоловічій гімназії міста. Відвідавши одну з вистав місцевих театралів, молода вчителька була зачарована грою і сама захотіла  спробувати. Першу  роль квартирантки Запольської в п’єсі «Мораль пані Дульської» Наталія грала хоч і «наївно, але щиро і натхненно».

Золотоніські артисти  були повністю віддані театрові. За власні гроші купували костюми, оформляли декорації. На початку 1920-х років колектив реорганізували в пересувний драматичний театр при Народному комісаріаті просвіти. Артисти їздили по селах Полтавщини і нерідко виступали в сараях чи й просто неба. Вже на сцені пересувного театру Наталія  створила цілу галерею чудових образів це – Маруся  Богуславка (М.Старицького), Софія, Харитина, Уляна (І. Карпенка-Карого).

Любов до мистецтва витіснила любов до освіти. У 1921 році повітовий відділ народної освіти відрядив Наталію Ужвій на навчання до Києва. Відрядження молодій вчительці-акторці підписав інспектор відділу народної освіти повітового виконкому в м. Золотоноша Іван Мойся (відомий пізніше як письменник Іван Ле). У Києві Наталію прийняли до трупи Київського першого українського драматичного театру імені Шевченка. В подальші роки працювала в Одесі. Була в складі акторів Харківського театру «Березіль». З 1936 року вона – акторка Київського театру імені  Франка.

За довге творче життя зіграла понад 200 ролей на сцені, понад 20 – в кіно. За роль партизанки Олени Костюк у фільмі «Радуга» одержала найвищу нагороду американської кіноакадемії «Оскар». Були в біографії актриси трагічні та радісні події. Не оминув родину Ужвіїв  і маховик репресій 30-х.  Вона втрачала рідних в часи Другої світової війни. Та чи не найстрашнішим випробуванням для Наталії Михайлівни стала  смерть єдиного сина Михайла, який помер від хвороби в молодому віці. Справді Народна артистка, улюблениця мільйонів нині спочиває в Києві на Байковому кладовищі. У 2008 році НацБанк України випустив в обіг ювілейну монету, номіналом 2 гривні, присвячену одній з найяскравіших актрис українського театру і кіно – Наталії Ужвій. У нашому місті одна з вулиць носить ім’ я Наталії Ужвій, а з 2018 року на фасаді колишнього театру з’явилась меморіальна дошка.

Тим часом у  60-і роки Золотоніський  драмгурток радує прихильників театрального мистецтва яскравими виступами не лише в Золотоноші та  Золотоніському районі  а й за межами області. В. Клименко, В. Нечипоренко, А. Любарська, Т. Желанова, О. Марчук та ряд інших  самодіяльних акторів  переконливо втілювались в героїв вітчизняних за зарубіжних авторів.

Золотоноша театр | Золотоноша – офіційний сайт міста

На початку 90-х у Золотоноші з’ явились дві «культурні» установи: міський та районний будинки культури. Міський нині функціонує в колишньому кінотеатрі «Мир», а районний – в колишньому театрі. Золотонісці та гості міста зачаровуються грою талановитих артистів Міського Будинку Культури, якими керує режисер Ольга Лада.

Віта Ямборська,
директор Золотоніського краєзнавчого музею ім. М.Ф. Пономаренка

Читайте також

comments powered by HyperComments