Апеляційний суд реабілітував золотоніського підпільника

18 жовтня Апеляційний суд Київської області ухвалив рішення про реабілітацію холодноярських отаманів і козаків. Про це на своїй сторінці у Facebook написав голова історичного клубу «Холодний Яр» Роман Коваль.

Зокрема, суд реабілітував отамана Іларіона Загороднього, Мефодія Голіка- Залізняка, Дениса Гупало, Юрія Дроботківского, козаків Олексія Добровольського, Тимофія Компанійця, Івана Ляшенка, Василя Ткаченка, члена Холодноярського повстанського комітету Григорія Яковенка, Костянтина Здобудь-Волю і Леоніда Мушкета.

Згідно з даними, опублікованими у книжці Романа Коваля »Коли кулі співали», Мушкет Леонід Павлович народився у 1895 році в Золотоноші. Підпільник, інженер. За походженням дворянин. Походив із потомствених почесних громадян міста Золотоноші. Навчався в Імператорському технічному училищі. Чекісти називали його “хитрим і розумним чоловіком”.

Коротку біографію Леоніда Мушкета історик знайшов у більшовицькому кримінальному провадженні, згідно з яким ряд українців засудили до розстрілу:

“Мушкет, українець за походженням та український шовініст за духом, весь час відчував потяг до петлюрівських підпільних кіл. Ще з моменту зародження петлюрівщини на Україні він пішов на службу в петлюрівську армію, служив в галицьких частинах, якими командував полковник Здобудь-Воля… Мушкет переходить на совєтську службу… Активної участі в петлюрівській роботі він до 1922 року не бере. Як спеціаліст-інженер він винайшов турбіну внутрішнього згорання і застосовує її до аероплана, що дає можливість зменшити вагу аероплана в 5 – 6 разів; потім він винайшов нову вибухову речовину, яка за силою перевищує всі існуючі вибухові речовини майже в 10 разів; також винайшов спосіб введення повітря в звичайні гранати-лимонки, що збільшує силу розриву (вибуху) в 5 – 6 разів. Всі ці винаходи, здавалось, мали би бути передані совєтській владі як нові досягнення в галузі військової техніки, але Мушкет, не будучи прибічником останньої, через деяких своїх знайомих знайомиться з капітаном американського міноносця №242, через якого веде переговори про можливий продаж своїх винаходів американцям чи англійцям”. А взагалі, Мушкет прагнув свої винаходи передати “у розпорядження істинної української влади”.

За результатами слідчих дій Леонід Мушкет був арештований та обвинувачений у “бандитизмі і збройному повстанні проти Соввласті”. Засуджений до 10 років позбавлення волі

Читайте також

comments powered by HyperComments